Колекция от обучителни видеа за 6 традиционни български фолклорни танца
![](http://balkanci.eu/wp-content/uploads/2022/05/blog-post-1-1024x576.png)
Повече от 9 години, преподавателите в школа „Балканци“ обучават с любов и постоянство стотици българи в традиционни български и гръцки фолклорни танци. Освен преподаването в нашите зали в София, сме участвали в многобройни фолклорни фестивали в страната и чужбина, открити уроци, надигравания, събори и т.н. Няма човек, който да остане безразличен към българската народна музика и танц, а младите българи и чужденците са привлечени от магията на автентичния български фолклор.
С финансовата помощ на HФ „Култура“ реализирахме наш проект „С любов за българския фолклор“, с който искаме да бъдем полезни на всички българи в страната и чужбина при разучаването на 6 традиционни български фолклорни танца от 6 шест фолклорни области.
Етапите на създаване
- Подборът на танците от различните етнографски области направихме трудно, защото българският фолклор е изключително богат и многообразен, но селектирахме шест за всяка фолклорна област.
- Богатството, красотата и емоционалността на българските хора се крие не само в динамиката на музикалните и танцовите елементи, но и в характерните местни носии. Ето защо специално за нашия проект „С любов за Българския фолклор“ създадохме и костюми, които да отговарят на стилистиката на етнографската фолклорна област за всеки танц.
- Следва период на заснемане и монтаж на видеата, с особено внимание към всяко движение на тялото.
- Публикуване на видеата в нашия Youtube канал.
Звучи просто, но няколко месеца работихме с удоволствие, вълнение и любов при работата по нашата колекция обучителни видеа. Искрено се надяваме, че нашата продукция ще достигне до много българи и най-вече до децата и младите хора, за да ги запознаем с красотата и магнетизма на българския фолклор.
С любов за българския фолклор
В проектът ни „С любов за Българския фолклор“ са включени:
- Хоро „Трите пъти“, Тракийска етнографска област, музикален размер 2/4;
- Хоро „Арап“, Пиринска етнографска област, музикален размер 4/4;
- Хоро „Сборенка“, Добруджанска етнографска област, музикален размер 2/4;
- Хоро „Сворнато“, Родопска етнографска област, музикален размер 9/8;
- Хоро „Шопско на пояс“, Шопска етнографска област, музикален размер 2/4;
- Хоро „Ангеловата“, Северняшка етнографска област, музикален размер 7/8.
Видеата са обучителни и са достъпни за свободно ползване в YouTube канала на Школата https://www.youtube.com/user/ShkolaBalkanci
„С любов за българския фолклор“ е проект на школа „Балканци“, реализиран с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“.